קול העם

חזרה

מדינת ישראל כרפובליקה

Gal Katsir Gal Katsir  •  17-10-2017  •    6 תגובות

קוד ההצעה: DOC-2017-10-100

ארץ ישראל תהפוך לרפובליקה: 12 מדינות קטנות עם מערכות חוקים שונות. מגילת העצמאות תהווה חוקה אחידה ומחייבת לכלל הרפובליקה. האזרחים יצביעו פעם בארבעה חודשים על חוקים שונים המגדירים את אורח החיים.

אין באמת סיבה שתושבי בית שמש ותושבי אילת יחיו את אותו אורח החיים. הם לא מעוניינים בכך. יש לאפשר להם לקבוע את החוקים של האיזור בו הם חיים. ישנן ארצות (countries) רבות ברחבי העולם אשר מחולקות למדינות (states). הדבר נהוג בארצות רבות כגון: ארה"ב, שוויץ ועוד. עלינו ללמוד מהם וליישם את הדמוקרטיה הישירה בעזרת חלוקת הארץ למדינות קטנות אשר לכל אזרח ישנה יכולת להשפיע על החוקים הקיימים באיזור בו הוא חי.

ההצעה:  ארץ ישראל תחולק ל12 מדינות קטנות. לכל מדינה תהיה מערכת חוקים פנימית משלה ובו זמנית תהיה מחוייבת למערכת החוקים הישראלית הכללית. מגילת העצמאות תהווה חוקה אחידה וממנה יצאו חוקי הארץ ישראל. כל מדינה תחוקק חוקים בעזרת דמוקרטיה ישירה עם התושבים ולמען התושבים. הצעות החוק יעלו מהתושבים בעזרת מערכת ממוחשבת ויצביעו על החוקים בצורה המתאימה לכל מדינה. 

לדוגמא: ב"קנטון" (אחת מהמדינות בשוויץ) כלשהו בשווייץ האזרחים החליטו שכל העסקים ייסגרו אחרי השעה 21:00 בערב, בעוד שבעיר הבירה של שוויץ מותר לעסקים להיות פתוחים 24 שעות ביממה. יתרונות: אם נחלק את ישראל למדינות קטנות, כל שבט יוכל לחיות את חייו בשמחה וארץ ישראל תוכל להיות מלאה באנשים החיים באורח חיים המתאים להם. האזרחים יהיו פעילים פוליטית וחברתית. האזרחים ירגישו שיש להם השפעה מעשית על המדינה בה הם חיים ושקולם נשמע. כך גם נענה לטבע האדם שהוא לחיות בחיים שבטיים- קבוצות חברתיות קטנות בעלות ערכים ואורח חיים שונה מזו לזו.  

האם בשכונת "פלורנטין" ובשכונת "מאה שערים" התושבים מעוניינים באותם החוקים?

יש בהצעה זו הודעות נוספות כלשהן.

נדרשת התחברות או הרשמה בכדי להשאיר תגובה
 • Anat Almog
  Anat Almog  • ד 13 פבר 03:12:47 +01:00 2019

  האם זה לא קיים כיום בצורת מועצות מקומיות ? רק שצריך להוסיף דמוקרטיה ישירה.
  משהו דומה קיים בקיבוצים.
  נידמה לי שהיה מישהו בעבודה שהציע זאת כשרץ לפריימריס שם לפני שנה.

  אין תגובות
 • משתמש/ת זה/זו נמחק/ה  • ש 25 נוב 22:41:20 +01:00 2017

  אני בעד רעיון של פדרציה אך אני חושב שצריך להתחיל מ 4-5 מחוזות.
  להבין בכלל מה המשמעויות של פדרציה כזאת

  אין תגובות
 • Ohad Cohen
  Ohad Cohen  • א 19 נוב 21:41:33 +01:00 2017

  אני בעד
  תומך בחלוקה לערים ואולי שכונות (במקרה של ירושלים במיוחד)
  אבל צריך לגבש את הרעיון הזה עד הסוף

  אין תגובות
 • שת
  שת  • ש 11 נוב 16:16:22 +01:00 2017

  רעיון טוב. רק למה 12 יחידות. אנלוגיה לשבטים? זה ארכאי ולא בהכרח יעיל. יש לבחון אזורים שהתבדלו באופן ספונטני - מה לגבי אזורים בדואים, דרוזים, ערבים אזרחי הארץ. האם גם הם נכללים בין שניים עשר השבטים? כיצד החלוקה והאיזורים מתייחסים לקצב גידול האוכלוסין? האם "שבט" בני ברק (למשל) יכבוש את שבט גוש דן כתוצאה מהתפוצצות אוכלוסין בשבט בני ברק:-)
  האם החלוקה הזו ידרשו להזיז ערים ואוכלוסיה שהרי ציבור בעל צויון מסוים מפוזר בארץ ? האם יש לעשות טראנספר של אוכלוסיות? זה נראה לא כול כך מעשי. כמו כן נניח שאזרח חרדי רוצה לגור במתחם דתי מסורתי. האם ידחו אותו בגלל המקור שלו? זה מציב בעיות לא קלות.

  אין תגובות
 • דרור ברקת
  דרור ברקת  • ב 23 אוק 14:41:39 +02:00 2017

  מעניין. צריך פתרון יותר מלא : איך יתקיימו קשרי מדינה פדרלית עם האוטונומיות/קנטונים ? במה תהיה עצמאות ובמה לא? חלוקת אחריות מקומית-ארצית?

  אין תגובות
אין מסמכים שהועלו