קול העם

חזון המייסדים של קול העם

הנך צופה בטיוטה בנושא

עודכן בתאריך 13 Nov 2017
תוכן העניינים
תוכן העניינים
מלל

בניגוד למה שמספרים לנו, ישראל איננה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ספק רב "דמוקרטיה ייצוגית" ראויה להיקרא "דמוקרטיה". הנציגים הנבחרים אינם משרתים את רצון העם וטובתו. במקום דמוקרטיה קיבלנו אוליגרכיה, ואולי פיאודליזם, משטאר בו קבוצה של מעטים שולטים על המשאבים - על היכולת לקבל החלטות, על ההון, על משאבי הטבע.

אנחנו מציעים לבטל את הגרעון הדמוקרטי ולהעצים את הדמוקרטיה, את השוויון בין אזרח לאזרחית, בין עובדת לעובדת, בין אדם לאדם, במספר תחומים:

פוליטיקה - במקום דמוקרטיה של נציגים, אנו מציעים מעבר הדרגתי לדמוקרטיה ישירה, דיונית, השתתפותית. באמצעות הטכנולוגיה אפשר להפריד את ההון והלוביסטים מהפוליטיקה, ולרתום את חוכמת ההמון לניסוח חוקה לישראל, מלמטה למעלה, ולהחליט עליה במשאלי עם. אנו קוראים לממשלה לא רק לשתף את הציבור במידע (שקיפות), אלא גם לשתף את הציבור באופן קבלת ההחלטות.

שוק העבודה - ההתקדמות הטכנולוגית של העשורים האחרונים יכולה לאפשר לכולנו לעבוד פחות ועדיין לחיות ברווחה ובשפע, וקול העם תבחן אפשרויות לניתוק הקשר בין עבודה לפרנסה ולאיכות חיים. ועדי עובדים דמוקרטיים חזקים יבטיחו הגנה על העובדים וצמצום פערי השכר בשוק העבודה. קול העם תעודד קואופטריבים ובעלות משותפת על מנת ליצור כלכלה שיתופית אמיתית.

הון - השוויון הוא בין בני האדם, אך תאגידים אינם בני אדם. קול העם תחזק את הריבונות הכלכלית של המדינה ותתנגד להסכמי סחר דרקוניים. קול העם תפעל למען חלוקת עושר שוויונית יותר בחברה, בין היתר באמצעות הגדלת המיסוי על חברות הענק וצמצום תופעת "הרווחים הכלואים".

משאבי הטבע - משאבי הטבע שייכים לאנשים החיים במדינה, היום ובדורות הבאים, ועלינו לשמור עליהם, בין היתר באמצעות חוקה. אף תאגיד לא יוכל לקבל שליטה במשאבי הטבע. קול העם תעודד פיתוח של טכנולוגיות ירוקות, בנות קיימא.

הרחוב - הרחוב שייך לאזרחים ולא לתאגידים. בשנים האחרונות אנחנו עדים לקשיים שמערימה המשטרה על קיום הפגנות ומחאות, חוקיות, לגיטימיות, לא נחמדות, במרחב הציבורי. אנו נפעל להסרת החסמים על קיום הפגנות והתכנסויות, נמחק עבירות המשמשות לרדיפה פוליטית (כמו "העלבת עובד ציבור") ונצמצם את היכולת של בעלי הון להגיש תביעות השתקה נגד פעילים.

הרשת - כמו ברחוב, חופש הביטוי ברשת נחוץ על מנת לקיים שיח ולהשמיע דיעות. הטכנולוגיה יכולה להעצים את הדמוקרטיה, אך אנו גם מודעים לסכנות הטמונות בטכנולוגיות שליטה המצויות בידי הממשלה. הרשת צריכה להישאר חופשית ונייטרלית, ומעודדת שיתוף של ידע. קול העם תתנגד למעקב וניטור של האינטרנט והאזרחים, ולחסימת אינטרנט. קול העם תגן על האפשרות שלנו להיות אנונימיים ברשת ולשמור על הפרטיות.

חינוך - קול העם תעודד חינוך דמוקרטי, בו לתלמיד יש אפשרות בחירה מה ללמוד בהתאם לרצונותיו ולקצב ההתקדמות שלו. חינוך בו התלמיד באמת במרכז, ויש לו הזדמנות להתנסות ולחקור, וגם לטעות מבלי להיענש.

יחסינו עם שכנינו - קול העם תפעל לניסוח הסדר/הסכם שלום ביננו לבין הפלסטינים, מתוך הבנה שהמנהיגים לא יגיעו ביניהם לעולם להסדר. אם זה יכול לעבוד ברמה הארצית, מדוע שלא יעבוד ברמה הבינלאומית?

תגובות
תגובות