קול העם

חזרה

חזון - הצעה של יואב

מחבר/ת הצעה זו הסיר/ה את ההצעה ומבקש/ת שלא לתמוך בה יותר.
נא לקרוא את ההסבר לפני ההצבעה
יואב יואב  •  15-10-2017  •    11 תגובות

קוד ההצעה: MAD-2017-10-99

הצעת חזון, פתוחה לשינויים

בניגוד למה שמספרים לנו, ישראל איננה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ספק רב "דמוקרטיה ייצוגית" ראויה להיקרא "דמוקרטיה". הנציגים הנבחרים אינם משרתים את רצון העם וטובתו. במקום דמוקרטיה קיבלנו אוליגרכיה, ואולי פיאודליזם, משטאר בו קבוצה של מעטים שולטים על המשאבים - על היכולת לקבל החלטות, על ההון, על משאבי הטבע.

אנחנו מציעים לבטל את הגרעון הדמוקרטי ולהעצים את הדמוקרטיה, את השוויון בין אזרח לאזרחית, בין עובדת לעובדת, בין אדם לאדם, במספר תחומים:

פוליטיקה - במקום דמוקרטיה של נציגים, אנו מציעים מעבר הדרגתי לדמוקרטיה ישירה, דיונית, השתתפותית. באמצעות הטכנולוגיה אפשר להפריד את ההון והלוביסטים מהפוליטיקה, ולרתום את חוכמת ההמון לניסוח חוקה לישראל, מלמטה למעלה, ולהחליט עליה במשאלי עם. אנו קוראים לממשלה לא רק לשתף את הציבור במידע (שקיפות), אלא גם לשתף את הציבור באופן קבלת ההחלטות.

שוק העבודה - ההתקדמות הטכנולוגית של העשורים האחרונים יכולה לאפשר לכולנו לעבוד פחות ועדיין לחיות ברווחה ובשפע, וקול העם תבחן אפשרויות לניתוק הקשר בין עבודה לפרנסה ולאיכות חיים. ועדי עובדים דמוקרטיים חזקים יבטיחו הגנה על העובדים וצמצום פערי השכר בשוק העבודה. קול העם תעודד קואופטריבים ובעלות משותפת על מנת ליצור כלכלה שיתופית אמיתית.

הון - השוויון הוא בין בני האדם, אך תאגידים אינם בני אדם. קול העם תחזק את הריבונות הכלכלית של המדינה ותתנגד להסכמי סחר דרקוניים. קול העם תפעל למען חלוקת עושר שוויונית יותר בחברה, בין היתר באמצעות הגדלת המיסוי על חברות הענק וצמצום תופעת "הרווחים הכלואים".

משאבי הטבע - משאבי הטבע שייכים לאנשים החיים במדינה, היום ובדורות הבאים, ועלינו לשמור עליהם, בין היתר באמצעות חוקה. אף תאגיד לא יוכל לקבל שליטה במשאבי הטבע. קול העם תעודד פיתוח של טכנולוגיות ירוקות, בנות קיימא.

הרחוב - הרחוב שייך לאזרחים ולא לתאגידים. בשנים האחרונות אנחנו עדים לקשיים שמערימה המשטרה על קיום הפגנות ומחאות, חוקיות, לגיטימיות, לא נחמדות, במרחב הציבורי. אנו נפעל להסרת החסמים על קיום הפגנות והתכנסויות, נמחק עבירות המשמשות לרדיפה פוליטית (כמו "העלבת עובד ציבור") ונצמצם את היכולת של בעלי הון להגיש תביעות השתקה נגד פעילים.

הרשת - כמו ברחוב, חופש הביטוי ברשת נחוץ על מנת לקיים שיח ולהשמיע דיעות. הטכנולוגיה יכולה להעצים את הדמוקרטיה, אך אנו גם מודעים לסכנות הטמונות בטכנולוגיות שליטה המצויות בידי הממשלה. הרשת צריכה להישאר חופשית ונייטרלית, ומעודדת שיתוף של ידע. קול העם תתנגד למעקב וניטור של האינטרנט והאזרחים, ולחסימת אינטרנט. קול העם תגן על האפשרות שלנו להיות אנונימיים ברשת ולשמור על הפרטיות.

חינוך - קול העם תעודד חינוך דמוקרטי, בו לתלמיד יש אפשרות בחירה מה ללמוד בהתאם לרצונותיו ולקצב ההתקדמות שלו. חינוך בו התלמיד באמת במרכז, ויש לו הזדמנות להתנסות ולחקור, וגם לטעות מבלי להיענש.

יחסינו עם שכנינו - קול העם תפעל לניסוח הסדר/הסכם שלום ביננו לבין הפלסטינים, מתוך הבנה שהמנהיגים לא יגיעו ביניהם לעולם להסדר. אם זה יכול לעבוד ברמה הארצית, מדוע שלא יעבוד ברמה הבינלאומית?

האם לקבל את החזון של יואב?

ההצעה הוסרה על-ידי המחבר/ת: נבחר חזון

עקב סיום ההצבעה על החזון אנחנו מארכבים את כל הצעות החזון מהמערכת

יש בהצעה זו הודעות נוספות כלשהן.

נדרשת התחברות או הרשמה בכדי להשאיר תגובה
 • שת
  שת  • ג 07 נוב 23:21:12 +01:00 2017

  אגב האם ניתן לעשות שנשכתב את חזון קול העם כלומר נערוך אותו כמו שערך משוכתב בויקיפדיה. זה מנגנון שיכול בהמשך לסייע בכתיבה וניסוח הצעות אחרות מגוונות כמו כן גם נצעות חוק.

  אין תגובות
 • שת
  שת  • ג 07 נוב 23:18:10 +01:00 2017

  רבותי. שימו לב חזון הוא החלום. חלום זה הוא המציאות שקול העם רוצה שתהייה. בכתיבת החזון "קול העם" חוזה, חולמת, רואה, צופה ולא תעשה, תפעל, תיישם, תיקח, תביא (אלה מילות דרכי פעולה) אפילו יש להמנע מהמילה תשאף או שואפת. אנא צפו שנית בנאומו של מרטין לוטר קינג - I have a dream זה תמיד מעורר השראה. כתיבת חזון - כמו תזכיר מנהלים - כל מילה כמו חצובה באבן.

  אין תגובות
 • שת
  שת  • ג 07 נוב 23:07:34 +01:00 2017

  יואב שלום . לבטח ישבתה על המדוכה רבות בכדי לכתוב מסמך זה. אך לעניות דעתי הוא מוצג כדרך פעולה. כמו כן יש שם נושאים שראוי שהעם יצביע עליהם. הייתי שוקד על ניסוח שונה. למשל הייתי נוקט במונח הישיר "חוזה" כאשר אני רוצה במפורש לדבר על החזון. למשל: "קול העם חוזה דמוקרטיה משוכללת ומשופרת. היא חוזה את תקומתה של הדמוקרטיה הישירה בהתבסס על אמצעים טכנולוגיים. קול העם חוזה את השיתופיות והתרומה של כל אזרחי המדינה באופן שיוויוני להצעות והחלטות ברמות שונות של המדינה (רמה ארצית ומוניציפלית). קול העם חוזה ביזור ריכוזיות של כוח, הון ושלטון. קול העם צופה אל עתיד שבו תושבי המדינה מגלים אמון ברשויותיה ומרגישים חיוניים ומשפיעים הן כמצביעים והן כמתריעים בפני אבלות, עוגמות ושרירות לב. קול העם חוזה שבעתיד הלא רחוק אזרחי המדינה יהוו את מרכז עצביה. קול העם חוזה את שילטון העם ללא עריצותו באמצעות מנגנוני בקרה וויסות. קול העם רואה כיצד מוסדות האקדמיה , התקשורת והמשפט פועלים לייעץ, לשקף, להתריעה ולהזהיר את העם.

  אין תגובות
 • אורנה לביא
  אורנה לביא  • ד 01 נוב 15:18:33 +01:00 2017

  יש הרבה צדק ונכונות בכל אחת מארבעת ההצעות. זאת הטובה ביותר, לדעתי. אבל גם היא איננה מושלמת. כדאי לבדוק שילוב בין ארבעתן, כי יש בכל אחת מהן משהו שאין באחרות. צריך בעיקר להדגיש את האופציה הציבורית של היכולת הפוטנציאלית להשתתף בכל שלבי ניהול המדינה. כולל חקיקה, אבל לא רק. ורצוי לפרט את התחומים העיקריים, עם הצעות שיפור רלוונטיות.

  אין תגובות
אין מסמכים שהועלו